بسیاری‌ها ممکن است فکر کنند که برای مبارزه با چاقی مفرط باید اراده‌ای بسیار قوی داشته باشید، محققان اما طور دیگری فکر می‌کنند. بنا به تحقیق بی‌بی‌سی و آخرین تحقیقات پزشکی و علمی در اینجا درباره پنج عامل شگفت‌انگیز خواهیم گفت که بر وزن تاثیر می‌گذارد.

تحقیق جدیدی نشان می‌دهد که برخی‌ به علل نادرست و جعلی سرطان از جمله نوشیدن آب از بطری‌های پلاستیکی و استفاده از مایکروویو، باور دارند. نظرسنجی از ۱۳۳۰ نفر در انگلستان که در نشریه اروپایی سرطان منتشر شده، نشان می‌دهد که اکثریت مردم به درستی، کشیدن سیگار را از جمله عوامل سرطان شمرده‌اند. اما شمار زیادی هم در بیان عوامل خطر بیماری سرطان دچار اشتباه شده‌اند. کشیدن سیگار، داشتن اضافه‌وزن و قرارگرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش ( UV) بزرگترین علل قابل پیشگیری ابتلا به سرطان است.

 

آیا هرگز لختی درنگ کرده‌اید و لحظاتی را به نظاره حالات ذهن‌تان نشسته‌اید؟ آیا تاکنون کوشیده‌اید ذهن خود را از حرکت بازدارید و جلوی هجوم افکاری که مدام در سرتان جاری است را بگیرید؟ برخی از فنون مراقبه مراقبه‌گر را ترغیب می‌کنند تا جلوی ورود افکار به ذهن را بگیرند که امری تقریبا محال است. مطمئنا هر اندازه سخت‌تر بکوشید از ورود فکر جلوگیری کنید، ناکام‌تر خواهید بود و سرعت و تعداد این افکار بیشتر خواهد شد. ماهیت ذهن چنین است که جلوی هر چیزی را که سد کنید پاگیرتر و مقاوم‌تر می‌شود و این شامل ورود افکار به ذهن هم می‌شود. به این کلماتی که می‌خوانید اکتفا نکنید؛ امتحان‌اش کنید. همین الان هر کاری در دست دارید چند لحظه زمین بگذارید. چشم‌ها را ببندید و سعی کنید به جز مثلا دلقک سیرک به هر چیز دیگری فکر کنید. وقتی چشم‌ها را بستید چه دیدید؟ یک دلقک سیرک؟ 

دانشمندان در بریتانیا تصور می کنند راهی برای مقابله با سرماخوردگی پیدا کرده اند. این شیوه به جای حمله مستقیم به ویروس سرماخوردگی که صدها نوع دارد بدن میزبان را برای مقابله با آن آماده می کند. به این ترتیب که پروتئینی که ویروس های سرماخوردگی برای تکثیر و انتشار از آن استفاده می کنند را مسدود می کند.

 

برخی نوشیدنی‌های سرد به نوشیدنی‌های غیرسلامت شهرت یافته‌اند اما این در مورد چای صحیح نیست. این نوشیدنی آرام‌بخش نه‌تنها فواید سلامت‌بخش زیادی دارد، بلکه روح و روان را گرم و به ایجاد تعادل کمک می‌کند.

 نتایج یک تحقیق علمی در آمریکا نشان دهنده آن است که مصرف آنتی اکسیدان‌های جدید می‌توانند انعطاف رگ‌ها را تا ۱۵ درصد افزایش دهند و به این ترتیب باعث شوند عروق خونی ۱۵ تا ۲۰ سال جوان‌تر شوند. نتیجه یک تحقیق کوچک در دانشگاه کلرادو در آمریکا نشان دهنده آن است که مصرف آنتی اکسیدان‌ جدید می‌تواند عروق خونی را پاک کند و باعث شود که گردش خون در بدن راحت‌تر صورت گیرد.تحقیق دانشگاه کلررادو بر روی ۲۰ زن و مرد ۶۰ تا ۷۹ ساله انجام گرفته است. محققان مکمل آنتی‌اکسیدان جدیدی به این افراد دادند که به طور ویژه به روی میتوکندری سلول اثر بگذارد.

در باره ضرورت نوشیدن آب به ویژه در روزهای گرم تابستانی زیاد گفته شده است. اما نوشیدن آب ولرم هنگام صبح و بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب و ناشتا چه فوایدی برای بدن دارد؟  متخصصان از تاثیرهای بسیار مثبت آن می‌گویند. 

بسیاری با این پدیده آشنایند: اولین شب در آپارتمان یا هتل جدید سخت‌ترین شب برای خوابیدن است. محققان آمریکایی می‌گویند، علت را باید در نیمکره چپ مغز جست، جایی که حتی در خواب عمیق بیدار است. یک ضرب‌المثل ژاپنی می‌گوید: «اگر بالشت را عوض کنی خوابت نمی‌برد.» اینک پژوهشگران آمریکایی می‌دانند چرا این ضرب‌المثل مصداقی عینی دارد. بخصوص نخستین شب در رختخوابی نامأنوس برای به خواب رفتن بدترین شب است.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 101

دانشمندان موفق به کشف ساز و کار تازه ساخت و ذخیره خاطره درحافظه شده‌اند که حتی خود آنها را هم شگفت زده کرده است.یک گروه از پژوهشگران آمریکایی و ژاپنی پی برده‌اند که مغز از هررویدادی در زندگی یک فرد دو نسخه خاطره ذخیره می‌کند که یکی برای حال و دیگری برای تمام عمراست. تاکنون چنین تصور می‌شد که هررویدادی در زندگی فرد، اول به صورت خاطره کوتاه مدت ذخیره و سپس با مرور زمان به آرامی به خاطره درازمدت تبدیل می‌شود. متخصصان می‌گویند که این کشف نه تنها شگفت‌انگیز بلکه "زیبا و قانع کننده" است.

بخش اعظم ویتامین D از طریق جذب اشعه خورشید تامین می‌شود. امروزه مشکل اصلی مبتلایان به کمبود ویتامین D کار کردن در فضای بسته در طول روز و محرومیت از تابش آفتاب است. بسیاری از افراد بر این باورند که از طریق تغذیه سالم می‌توان ویتامین D مورد نیاز بدن را تامین کرد. اما این تصوری باطل است. مواد غذایی که حاوی ویتامین D کافی هستند بسیار نادرند. به عبارت دیگر فقط با خوردن هر روزه ماهی‌های چرب می توان حداقل ویتامین D مورد نیاز را دریافت کرد. در غیر این صورت تامین این ویتامین ضروری از طریق تغذیه امکان‌پذیر نیست.